Med

Historie medu má dlouhé kořeny, což dokládá dvanáct tisíc let stará malba, která se dochovala v jeskyni u španělské Valencie, a na které je znázorněn sběrač medu. Med má dlouhou tradici také u nás. Není to jen sladká pochoutka, ale podle lidového léčitelství pomáhá při nachlazení, uklidňuje nervy a posiluje celý organismus. Bylinkový čaj s medem a citronem utiší bolavý krk, kašel a rýmu.

Med je od nepaměti tím nejcennějším produktem ke slazení. Vedle toho, zejména v lidovém léčitelství, byl uznávaným lékem a dietetickou potravou. V našem prostředí se jeho význam zcela degradoval, o čemž svědčí velice malá průměrná spotřeba. Zejména v zemích od nás na západ je tomu zcela naopak.

Med je potravina, lék a lahůdka.

Vyhláška Ministerstva zemědělství o něm říká: „Med je hodnotná potravina přírodního charakteru, která je vytvořena společenstvím včel ze sebraných sladkých šťáv rostlin – nektaru, nebo medovice na živých částech rostlin (stromů) a kterou včely přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami, ukládají a nechávají zrát v plástech“.

Med obsahuje mnoho cenných látek jako železo, zinek, mangan, jod, vitaminy B¹, B2, B6, C pantothenovou kyselinu a biotin. Dále bílkoviny, enzymy, minerální látky, éterické oleje, organické kyseliny, hormonální látky aj. Na rozdíl od rafinovaného cukru obsahuje med glukózu, vitaminy, draslík, enzymy a baktericidní látky, je to tedy mnohem zdravější zdroj energie. Díky vyšším cukrům (sacharóza, které obsahuje od 1 do 10 %) dřív či později krystalizuje, NE cukernatí. Není to závada, ale známka kvality. Do tekutého stavu jej dostaneme pozvolným zahříváním do 40 °C. Neměl by se zahřívat na vyšší teplotu, protože jenom tak zůstanou zachovány obsažené cenné látky.

Oblíbeným výrobkem z medu je medovina, kterou znali už staří Řekové a Římané, jenž ji považovali za nápoj bohů, který dodává sílu a moudrost. Kvalitnější je medovina, která během přípravy neprochází varem, protože v ní zůstane zachována řada prospěšných látek. Mnozí hodnotí med především podle barvy, a módně převládá zájem o tmavé. To jsou medy téměř výhradně medovicové, lesní. Málo se ví, jak tento med vzniká, i to, že lesů jsou u nás velké plochy, tohoto medu je v určitých letech nadbytek a tudíž musí pomoci reklama a upřednostňovat ho před medem z květů. Přitom včely na 1 kg květového medu musí navštívit 5 milionů květů.

Nakonec ke kvalitě medu.

Tu může ovlivnit několik subjektů. Na prvém místě včelař, třeba vytočením nevyzrálého medu, mícháním medu nižší kvality až k tzv. „nemedům“. Konečně i spotřebitel špatným uskladněním, používáním (přidáváním do horkých tekutin).

Největším přínosem včel a včelaření je jejich opylovací činnost. Odborníci to vyčíslili procentuelně a to tak, že 80 % připadá na opylování a 20 % na med a ostatní produkty. U nás se tento fakt naprosto nedoceňuje, přinejmenším bere jako samozřejmost a téměř povinnost včelařů. Pravé světlo a ostrý obraz do tohoto problému přináší tvrdé tržní prostředí amerického kontinentu. Tam je zcela samozřejmostí, že farmáři včelařům platí za opylování. Jedině to umožňuje včelařům přežít. U nás tedy včelaři jako samozřejmě dávají ostatním tyto velké hodnoty zadarmo, proto u nás včelařů a včel neustále ubývá.

Včela je božský div a zázrak přírody k nezměrnému prospěchu člověka. Med nám nejen oslazuje život, ale pomáhá i léčit. Mějme proto úctu k práci včel, jejichž dílo lidem slouží a prospívá.

 

Léčivé účinky medu:

- působí antibioticky a protizánětlivě
- zlepšuje trávení
- posiluje nervy a psychiku
- posiluje srdce
- pomáhá odbourávat škodlivé látky z těla
- je to zdroj okamžitě využitelné energie
- zlepšuje hojení ran
- mírní průjem a zácpu
- pomáhá při usínání
- má příznivý vliv na pleť
- účinkuje na migrénu
- pomáhá při chorobách jater a slinivky - podporuje imunitu
- pomáhá při virových nemocech a katarech horních cest dýchacích