O vodě trochu jinak

08.04.2013 23:18

Snad nikdo dnes už nepochybuje o přínosu pití čisté vody pro naše zdraví. Dnes bych se chtěla na vodu podívat z jiného úhlu pohledu

Se svými dětmi z tohoto století chodím na plavání kojenců a batolat. Dá se říct, že téměř pravidelně. Pro ty, kdo se s tím ještě nesetkali – kojenci a batolata se neučí různé plavecké styly; učí se, že pohyb ve vodě je jiný než na vzduchu, učí se, kdy se spolehnout na mámu nebo tátu a kdy je možné se spolehnout sám na sebe, učí se zaplout pod hladinu a zase se dostat nahoru, zrovna tak vylézt z bazénu a zase si do něj skočit. Už v této fázi je znát veliký rozdíl mezi dětmi – a hlavně veliký rozdíl v přístupu rodičů. Na rovinu říkám: pokud nejste s vodou velcí kamarádi, nechoďte se svými ratolestmi na podobné kurzy. Dítě vám důvěřuje a cítí vaše rozpoložení. Pokud nedůvěřujete vodě vy, svému dítěti tu nedůvěru předáte.

Při hodině plavání jste jen vy, váš drobeček a voda. Dobrý instruktor je pouze našeptavač za vašimi zády, abyste netápali, co vlastně dělat. Tak, jak pomáhá voda při pitném režimu čistit tělo zevnitř; tak voda, co vás obklopuje, čistí nejen kůži, ale i mysl. Alespoň na tu hodinku se soustředíte na dítě, jeho neverbální komunikaci, jeho potřeby. Starosti, stresy a honičky jsou daleko, stejně jako mobilní telefon, počítač, fax a jiné vynálezy, které stresy způsobují. Soustředíte se na to, abyste tomu človíčkovi dokázali pomoct zvládnout vše nové, co se na něj hrne; je to on, kdo je v tu chvíli středobodem vesmíru.

Pokud jste už vyzkoušeli všechno možné, co by vás dokázalo zbavit stresu, a nic nebylo to „pravé ořechové“, zkuste bazén. A dýchání. Staré české úsloví říká, že něco je třeba „rozdýchat“ nebo že to „bere dech“. Jste-li v bazénu, zkuste nadechovat se do břicha a vydechovat do vody. A nemáte-li k dispozici bazén, využijte vanu, stačí nabrat vodu do dlaní a vydechovat do ní, dokud neproteče mezi prsty.

Moderní doba přináší do moderních koupelen místo vany sprchu. Přínosy sprchy jsou neoddiskutovatelné – úspora vody a tím i peněz, úspora času (zkuste se hodinu sprchovat, zatímco ve vaně se dá relaxovat i déle). Ve sprše člověk přímo cítí, jak voda odnáší starosti a poskytuje úlevu. Zároveň to jsou aspekty, které nesou Pyrrhovo vítězství. Moderní doba přináší spěch a shon, odpočinek je přepych nebo lenost. Jakmile vylezeme ze sprchy, starosti se vracejí zaplavit nás novou silou. V tu chvíli nepomůže myšlenka na to, kolik vody jsme ušetřili, kolik peněz za vodu jsme ušetřili. Odpočinku ve vodě jsme nevěnovali dost času a pozornosti, nenačerpali jsme dost sil stres zvládnout.

Vraťme se ještě na chvíli do bazénu. Ať s dítětem nebo bez něj, může nám voda pomoci ještě jinak. Nemám teď na mysli plavání a tím posilování svalstva zad, což je důležité pro správné držení těla a páteř bez bolestí. Zkuste se zastavit a ponořit až po krk. Čím víc lidí v bazénu bude, tím lépe pro vás. Každý z těch lidí totiž rozhýbává vodu jinak, a na vás působí vlny na hladině i spodní proudy. Pokuste se vydržet na místě co nejdéle. Držíte-li dítě, jste v tu chvíli pilířem, o který se ono opírá, kterému věří a který má zajistit, aby jej voda nevzala pryč. Stabilní bod v nestabilním prostředí. A i když dítě nemáte, učíte se znovu držet rovnováhu, jak tomu bylo, když jste se učili jezdit na kole. A čím déle se udržíte, tím lépe pro vaše sebevědomí. Jestliže jste se rozhodli vytrvat, ve vodě nebo v nějakém životním úkolu, jste stabilní, jste silní, jste vyvážení