Prošla jsem si v životě mnoho „řemesel“

– zaměstnání, profesí, funkcí… A cokoliv jsem dělala, vedlo mě nevyhnutelně do náruče multi-level marketingu, nebo nověji síťového marketingu.

Většinu svého produktivního života jsem strávila na mateřské dovolené. Péče o děti je nejhůře placeným zaměstnáním, jaké si dovedete představit. 24 hodin denně 7 dní v týdnu jste v jedné osobě kuchařkou, uklízečkou, pečovatelkou, ošetřovatelkou, pradlenou, soudkyní, přítelkyní, utěšovatelkou, učitelkou – výčet profesí by zabral celou stránku. Neobejdete se bez mnohých znalostí, které potřebuje sociální pracovnice, účetní, hospodářka, daňová nebo finanční poradkyně. A to vše za 14,5 % průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Proto jsem hledala, co by mi umožnilo přinést svůj počin do rodinného rozpočtu, aniž bych příliš ubírala péči o potomky.

Snad nejvíc mě ovlivnilo jedno školení, kdy se střetly názory dvou kolegů. Jeden říkal: „Mám tři děti, nemám mnoho času rozvíjet si své podnikání systémem MLM“. Druhý prohlásil: „Mám tři děti, musím si vytvořit své podnikání v MLM“. V té době jsem tři děti měla taky – můžete tipovat, ke kterému názoru jsem se přiklonila.

Život nemusí být „zatraceně tvrdý“.

Skutečně ne. Většina lidí tráví příliš mnoho času přesvědčováním sebe samých, že život musí být těžký. Nakonec rezignují a každodenní dřinu vyměňují za občasné volné víkendy a dovolenou – ne ale dlouhou, jinak se už nemusejí vracet.

V jednom zaměstnání kolegyně prohlásila: „Když skončíš školu, nikdo tě nechce, protože kdykoliv můžeš odejít na mateřskou dovolenou. Když se vrátíš z mateřské dovolené, nikdo tě nechce zaměstnat, protože máš malé děti a můžeš každou chvíli potřebovat být s nimi na ošetřování. Když ti děti odrostou, nikdo tě nechce, protože nemáš praxi. A když už kolem padesátky máš praxi a přijdeš o zaměstnání, nikdo tě nechce, protože nejsi mladá a krásná“

Velice brzo jsem přišla na to, že v síťovém marketingu se mě nikdo nebude ptát na to, kolik mám dětí a jestli je mám zajištěné na dobu, kdy budu jednat s klienty. Nikdo po mě nebude vyžadovat životopis, kde – i kdybych děti a jejich počet neuvedla – do očí uhodí mnohaletá pauza, o které si každý domyslí příčinu.

Střední škola, na které jsem studovala, jako jedna z prvních nabízela nástavbové studium zaměřené na výpočetní techniku. Už tenkrát mě tento obor fascinoval. Počítač byl ve velké klimatizované místnosti, panovalo tam příšeří díky zataženým žaluziím. Nezbytná byla druhá místnost, zvaná děrovna. Tam se na děrovací štítky chystala data pro počítač. Stačily dva roky zaměstnání a devět let na mateřské, aby se svět počítačů naprosto změnil – domácí PC začaly být běžné, na trh přicházely první notebooky a přicházel internet.

To byl další aspekt mé představy o ideální práci.

Kdyby se práce s klienty dala vést přes internet, ušetřilo by mi to spoustu času pro mé děti.

Uteklo dalších pár let a sen se stal skutečností. Vítejte ve světě obchodování přes internet, práci vedené z domova. Projděte články Devatera řemesel, najdete moje důvody, proč dělám iCommerce. Pokud se vás některý z nich týká, ráda vás provedu dalšími kroky. A pokud máte další, svůj vlastní důvod, stejně budu ráda vaší průvodkyní